Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Öncelik Hayattır, Öncelik Yayanındır Etkinliği
 

           Trafik kazaları sonucunda ortaya çıkan olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için yol kullanıcılarının trafik kurallarına azami ölçüde uymaları gerekmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayattır, Öncelik Yayanındır.” Sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiştir.

               2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74 ‘üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.” hükmü getirilmiştir.

                      “Öncelik Hayattır, Öncelik Yayanındır.” Kampanyası 06 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00 ile 13.30 saatleri arasında Adana Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ ‘ın ve İl Emniyet Müdürümüz Sayın Zafer AKTAŞ ‘ın iştirakleri ile kamu kurum ve kuruluşları ile STK’larının Basın temsilcilerinin katılımı ile  Döşeme mahallesi M. Nuri Sabuncu Bulvarında üzerinde bulunan Süreyya Nihat Oral İlköğretim Okulu’nun önünde  bulunan Okul Geçidinde ve İl merkezimizde 485 Yaya Geçidi ve 55 Okul Geçidi olmak üzere Adana genelinde ilçelerimizle birlikte  214 okul geçidi, 607 yaya geçidi toplam 821 noktada 3.081 Polisin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

                  İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’nun öncülüğünde ve talimatlarıyla tüm ülkemizde uygulanmak üzere “Öncelik Hayattır, Öncelik Yayanındır.” sloganı ile farkındalık kampanyası başlatılmıştır. “Öncelik Hayattır, Öncelik Yayanındır” slogan ile başlatılan kampanya kapsamında Adana’mızda bulunan okul geçidi ve yaya geçitlerinde yol kullanıcılarında farkındalığı attırmak ve vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla etkinlikler düzenlendi

                   Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığının hazırlanan  1500 afiş ve 10 adet pankart “Öncelik Hayattır, Öncelik Yayanındır.” pankartların çoğaltılması sağlanarak kamu kurum ve kuruluşların binalarına asılması sağlanmıştır. Etkinliğin planlandığı okul ve yaya geçitlerinde yayaların kullanacağı 10 adet (“Öncelik yaşayan adımlar”, “Dur! Yolda ben de varım”,Dikkatli geç Yaşamayı seç”, “Sen Dur Yaşam Durmasın”, “sen de Bir yayasın” “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük”, “Hak ve Öncelik ver” ve “Bu Yolda Hep Birlikeyiz”)  el dövizleri hazırlanmıştır. Görevli personellerimizce sürücü ve yayalara (15.000) adet el broşür bastırılmış ve yayalar ve sürücülere  dağıtılmıştır.

               Aynı zamanda, ilimiz genelinde bulunan okul geçidi ve yaya geçitlerinde 3.081 Polisin katılımı ile yapılacak farkındalık eylemi uygulamalarında, yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliğinin vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmaları ile ilgili vatandaşlarımız bilgilendirilmiştir..

            Yapılacak olan farkındalık eylemi çalışmalarının yanı sıra düzenlenen seminerler ile eğitimleri tamamlanan Okul Geçidi Görevlileri, okullarımızda görevlendirilen Okul Polislerimizin de katılımı ile öğrencilerimizin okula giriş ve çıkışlarında trafik güvenliğini sağlamak için görev yapmaktadırlar. Ayrıca, başta okullarımızda eğitim gören çocuklarımız olmak üzere tüm yol kullanıcılarına trafik eğitim seminerleri düzenlenmekte ve trafik kurallarına duyarlı davranış değişikliklerinin oluşması için çalışmalar yürütülmektedir.

             Hepimizin araç kullanıyor olsak bile zaman zaman trafikte yaya olarak bulunduğumuz gerçeğinin unutulmamasını, vatandaşlarımızın trafikteki güvenliğinin sağlanması için tüm yol kullanıcılarımızdan gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz.

            Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 
 
  • PEKAY
  • Polis Radyosu
  • Polsan
  • Kurumsal E-Posta
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER