Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ BASIN BÜLTENİ
 
 

Trafik kazaları ülkemizin en önemli sorunlarından birisini oluşturmaktadır. Alınan tüm trafik tedbirlerine rağmen yol kullanıcılarının trafik kurallarına yeterince uymamaları nedeniyle her yıl binlerce vatandaşımız yaralanmakta, yüzlerce vatandaşımız da maalesef hayatını kaybetmektedir.

 

Kış mevsiminde yeni bir yıla girmemiz nedeni ile meydana gelebilecek her türlü olumsuz hava koşullarına karşı sürücülerin araçlarında bulundurması gereken avadanlıkları mutlaka bulundurmaları, yağışlı ve sisli havalarda görüş mesafesinin azaldığı, araçların fren mesafesinin arttığı, trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği hususlarının da göz önüne alınarak huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını sağlamak, can ve mal güvenliğini korumak amacı ile araçlarının detaylı olarak bakımını yaptırarak kış koşullarına uygun araç kullanma tekniğini bilmeleri hayati bir zorunluluktur.

 

Her zaman araçlarında mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör Kriko, bijon anahtarı, dış ışık donanımı için birer adet yedek ampul, pense, tornavida, seyyar lamba veya el feneri, karlı ve buzlu günler için bir çift patinaj zinciri, çekme halatı, ilk yardım çantası, yangın söndürme tüpü  bulundurmaları ayrıca kış aylarında karanlığın daha erken çökmesi görüş mesafenizi daraltacağından araç kullanırken fren lambaları, göstergeler ve bütün ışıkların doğru çalıştığından emin olmak gerekmektedir.

 

Sürücülerimizin güvenlikleri açısından yağış anında kayganlaşan zeminde takip mesafesine uyulması, hız yapılmaması birincil tedbirdir. Yağmur, kar ve sis gibi zorlu hava şartlarında araç kullanırken sakin olmaları ve sabırlı davranmaları, özellikle görüş mesafesinin daraldığı sisli havalarda ve kaygan zemine sebebiyet veren yağmurlu günlerde acele etmeden araç kullanmaları,  ani fren yapmadan kaçınmaları, önlerinde giden araç ile takip mesafesini korumaları, yol görüşünü zorlaştıracak olumsuz koşullarda cam sileceklerini kontrol etmeleri ve cam suyunun eksik olmadığından emin olmaları gerekmektedir.

 

Yolculuğa iyi dinlenmiş olarak başlamak uyanık ve aktif olmaya alıştığı bir saatte yola çıkılması, düzenli molalar verilerek yorgunluk hissedildiğinde dinlenilmesi önemlidir.

 

İlimiz itibariyle kış şartlarının yoğun olarak görülebileceği Pozantı, Tufanbeyli, Feke, Saimbeyli, Aladağ ve il dışına seyahat eden sürücülerin araçlarında mutlaka kar lastiği bulundurmaları güvenlikleri açısından önemlidir.

 

Tüm vatandaşlarımıza trafik kazalarından uzak, huzurlu, güvenlikli ve kaliteli bir trafik ortamında bulunmalarını sağlamak için çalışmalarımıza kararlılıkla devam edilecektir.

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.           ​
 
 
  • PEKAY
  • Polis Radyosu
  • Polsan
  • Kurumsal E-Posta
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER