Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

sikca sorulan sorular

Giriş
 
SIKÇA SORULAN SORULAR
1. Silah ruhsatı almak için nereye müracaat etmeliyim?
BULUNDURMA, KAMU GÖREVLİSİ TAŞIMA, EMEKLİ KAMU GÖREVLİSİ TAŞIMA, MESLEK MENSUBU (Kuyumcu, Müteahhit, Arıcı vb.) TAŞIMA, YİVLİ AV TÜFEĞİ TAŞIMA ve BULUNDURMA Ruhsat müracaatlarınızı; İkamet adresiniz Ceyhan, Pozantı, Kozan, İmamoğlu ilçelerinden birinin Polis bölgesi ise o İlçe Emniyet Müdürlüğüne, Jandarma bölgesi ise o İlçe Jandarma Komutanlığına yapmalısınız. Bu dört ilçe dışında polis bölgesinde ikamet ediyor iseniz Adana Emniyet Müdürlüğü Ruhsat İşlemleri Şube Müdürlüğüne, Jandarma bölgesinde ikamet ediyor iseniz Adana İl Jandarma Komutanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.
CAN GÜVENLİĞİNDEN TAŞIMA Ruhsatı müracaatlarınızı; İkamet adresiniz ilimiz Polis bölgesi ise Adana Emniyet Müdürlüğü Ruhsat İşlemleri Şube Müdürlüğüne, Jandarma bölgesi ise Adana İl Jandarma Komutanlığına yapmalısınız.
2. Yivsiz av tüfeği almak için nereye müracaat etmeliyim?
İkamet ettiğiniz yer Polis bölgesi ise bağlı olduğunuz İlçe Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir. Jandarma bölgesi ise bağlı olduğunuz İlçe Jandarma Komutanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir.
3. Ruhsatlı silahım için mermi almak istiyorum nereye ne şekilde müracaat edebilir, kaç mermi alabilirim?
Ruhsatınızı düzenleyen birime dilekçe ile müracaat ettiğiniz takdirde, size Mermi Satın Alma Belgesi tanzim edilir. Bu belge ile MKEK’den ya da MKEK ile anlaşmalı bayilerden mermi satın alabilirsiniz. 12 ay arayla en fazla 200 mermi alınabilmektedir.
4. Başka bir şahsa ait taşıma ruhsatlı silahı aldığım takdirde bu silah benim adıma da taşıma ruhsatlı olur mu?
Böyle bir durum söz konusu değildir. Ancak silah taşıma şartlarına haiz iseniz kendi adınıza taşıma ruhsatlı silahınızı taşıyabilirsiniz.
5. Yeni bir silah almak için ne yapmam gerekiyor. Birden fazla Silah alabilir miyim? Bir yılda en çok kaç silah alabilirim?
Yeni bir silah alabilmek için web sayfamızı inceleyip alacağınız ruhsat türü ve ikamet adresinize göre müracaat edeceğiniz birimi belirleyip web sayfamızda belirtilen belgeleri hazırlayarak ilgili birime müracaat edebilirsiniz. Alacağınız silah sayısında Kanunen herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
6. Silahımı başka birine devretmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Silahınızı alacak kişinin ikametine göre ilgili birime karşılıklı dilekçe yazılıp, silahınızı devir alacak şahsın yapılan tahkikat ve dosya incelemesi sonucu silah ruhsatı alması uygun ise işlemi yapan birimin vereceği noter belgesi ile noterde devir işlemi yapabilirsiniz. Noterden devir yapmak sizin bu silah üzerindeki sorumluluğunuzu sona erdirmez. Mutlaka işlemi yapan birim tarafından Valilik Makamından alınacak onaydan sonra, devir alan kişi adına silahın ruhsata bağlanması gereklidir. Elinde o silaha ait ruhsatı olmayan şahsa silahınızı teslim etmeniz kanunen suçtur.
7. Arkadaşıma ait silahı devir alarak adıma ruhsat almak istiyorum. Ne yapmalıyım?
İkametinize göre ilgili birime karşılıklı dilekçesi yazıp hakkınızda yapılan tahkikat ve dosya incelenmesi sonucu silah ruhsatı almanızda herhangi bir engel yok ise işlemi yapan ilgili birimin vereceği noter belgesi ile noter devir işlemi yapabilirsiniz. Noterden almış olduğunuz noter devir/hibe belgesini ilgili birime götürerek Valilik Makamından alınacak onaydan sonra, ruhsat kartınız yazılarak bizzat tarafınıza teslim edilir.
8. Babam vefat etti, silahı vardı. Ben bu silahı devir almak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Öncelikle ruhsatı ve silahı ruhsatı veren makama teslim etmeniz gerekmektedir. İkamet adresinize göre başvurmanız gereken birime veraset ilamı ile müracaat ederek dosya açtırmalısınız. Yapılan tahkikat ve dosya incelemesinde silah ruhsatı almanıza engel bir durum yok ise varislerin bizzat ruhsatı veren makama müracaat ederek haklarından feragat ettiklerini belirtir dilekçe veya varislerin silah üzerindeki haklarından lehinize vazgeçtiklerine dair noter onaylı feragatnameyi alıp ruhsatı verecek birime götürmelisiniz. Dosyanın valilikçe onaylanmasını müteakip ruhsatınızı çıkartıp o silahı teslim alabilirsiniz.
9. Silahım var ve bunu devlete hibe etmek istiyorum. Bunun için neler yapmalıyım?
Adana Emniyet Müdürlüğü Ruhsat İşlemleri Şube Müdürlüğüne şahsen müracaatınız halinde silahınızı Emniyet Genel Müdürlüğü adına hibe alabiliriz.
10. Babam geçen ay vefat etti, Silahın kimde kalacağına karar veremedik. Şimdi hepimiz bundan kurtulmak istiyoruz. Ne yapmalıyız?
Adana Emniyet Müdürlüğü Ruhsat İşlemleri Şube Müdürlüğüne varislerin şahsen müracaatları veya noterden vekâlet verdikleri bir varis 8 ve 9. sorularda belirtildiği şekilde silahı Emniyet Genel Müdürlüğüne hibe edebilir ya da silah ruhsatı alabilecek birine devredebilirsiniz.
11. Ruhsatımın süresinin bitmesine üç yıl var. Bu silahımı devlete hibe etsem ve yeni bir silah almak istesem yeni silah için yeniden harç yatırmak zorunda mıyım?
Yeni alacağınız her silah için ruhsat türüne uygun harç ödemek zorundasınız.
12. Yivli veya yivsiz av tüfeği alıp ava gitmek istiyorum ne yapmalıyım?
İnternet sayfamızda bulunan Yivsiz Av Tüfekleri ve Yivli Av Tüfeği taşıma bölümünü incelemelisiniz. Yivli av tüfeği bulundurma işlemleri ile meskende silah bulundurma müracaat işlemleri aynıdır.
13. Sık sık yurt dışına çıkıyorum. Yurt dışından silah satın alabilir miyim? Eğer alabiliyorsam bu silahı yurda getirmek için ne gibi işlemler yapmam gerekir.
Yurtdışından sadece dış temsilciliklerimizde çalışan dışişleri personeli ile askeri, güvenlik ataşesi, güvenlik görevlileri bir defaya mahsus olmak üzere silah getirebilirler. İlgili işlemler İçişleri Bakanlığınca yapılır. Bunun dışında şahısların yurtdışından silah alıp getirmesi mümkün değildir.
14. Memur olarak çalışıyorum. Kamu görevlisi silah taşıma ruhsatı alabilir miyim?
Kimlerin kamu görevlisi taşıma ruhsatı alabileceği web sayfamızda açıkça belirtilmiştir. Lütfen İnternet sayfamızda bulunan kamu taşıma bölümünü inceleyiniz.
15. Bir harçla birden fazla silah bulundurma ya da taşıma ruhsatı alabilir miyim? İthal silahlarla yerli silahların harçları arasında fark var mı?
Her silah için ayrı harç bedeli alındığından, bir silah için ödenen harç bedeli diğer silahlar için geçerli değildir. Taşıma ve bulundurma ruhsatlı silahlardan alınacak harç bedeli her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenir. Yerli ve ithal silahlardan alınan harç bedellerinde herhangi bir fark bulunmamaktadır.
16. Yeni bir silah aldığımızda silahımıza kaç gün içersinde ruhsat almak zorundayız?
Fatura tarihinden itibaren 60 gün içinde silah ruhsatı almak zorundasınız.
17. Ruhsatlı silahım vardı ve süresi sona erdi. Tarafıma ruhsatımı yeniletmem hususunda tebligat yapıldı ve halen 6 aylık süre dolmadı ne yapmam gerekir?
Silahınızın ruhsat süresini uzatmak için 6 aylık süreyi geçirmeden ilgili birime müracaat ederek ruhsat yenileme işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Aksi halde ruhsatınız valilik onayı ile iptal edilecek, silahınızı devretmek zorunda kalacak ve devretmiş olduğunuz bu silaha adınıza bir daha ruhsat çıkartamayacaksınız.
18. Ruhsatlı silahım vardı ve süresi sona erdi. Tarafıma ruhsatımı yeniletmem hususunda tebligat yapıldı ve tebligat tarihinden itibaren 6 aydan fazla süre geçti ne yapmalıyım? Aynı silaha ben tekrar ruhsat alabilir miyim? Ya da başka bir ruhsatlı silah alabilir miyim?
Ruhsatı veren birim tarafından valilik onayı alınarak ruhsatınız iptal edilerek, silahınız ilgili birimce geçici olarak teslim alınacaktır. Söz konusu silahınızı 6 ay içinde ruhsat almasında sakınca bulunmayan birine hibe yoluyla devredebilir ya da Emniyet Genel Müdürlüğüne hibe edebilirsiniz. Ruhsatı iptal edilerek devir için emanete alınan silah hiçbir şekilde aynı şahıs adına ruhsata bağlanmaz. Başka bir silah alıp ruhsat çıkarabilirsiniz.
19. Taşıma ruhsatlı silahımı her yerde ve her zaman taşıyabilir miyim?
Duruşmalarda, mahkeme salonlarında, hastanelerin psikiyatri bölümlerinde, akıl hastanelerinde, ceza ve tutukevleri ile her türlü ıslah ve infaz kurumlarında veya bunların eklentilerinde, öğrenci yurtlarında, eğitim ve öğretim kurumlarında, siyasi parti toplantılarında, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, sendikalarda, derneklerde ve bunların toplantı ve kongrelerinde, spor karşılaşma veya yarışmaların yapıldığı yerlerde, grev ve lokavt yapılan iş yerlerinde, TBMM ana binaları ile Meclis Başkanlığı'nca belirlenen yerlerde, silah taşımamalısınız, aksi halde ruhsatınız iptal edilerek bulundurma ruhsatına çevrilir.
20. Bir ay kadar önce silah ruhsatı almak için başvuruda bulundum. Şimdi ikinci kez başvuru yapsam daha önce vermiş olduğum evrakları kullanma imkânım var mı?
Silah ruhsatı için gerekli belgelerden sadece sağlık raporunu, alınışının üzerinden 6 ay geçmemiş ise kullanmanız mümkün, 6 ay geçti ise yeni sağlık raporu almanız gerekmektedir. Ayrıca diğer belgeleri yeni tarihli olarak ibraz etmeniz gerekmektedir.
21. Silah taşıma hakkını veren durumum ortadan kalktı (Kuyumculuk yapıyordum bıraktım, şirketteki ortaklık ve görevlerimden ayrıldım vb.). Fakat mevcut taşıma ruhsatımın süresi bitmedi. Bildirimde bulunmam gerekir mi bulunmazsam ne olur?
Ruhsatınızın süresi devam ediyor olsa da, ruhsatınızın veriliş nedeni olan meşguliyetinizin sona ermesi halinde durumu ruhsatı veren makama 6 ay içersinde bildirerek yeni durumunuza göre ruhsat almak zorundasınız. Bildirimde bulunmaz iseniz, silahınıza ait ruhsatınız iptal edilir bir daha hiçbir şekilde ruhsat almanız mümkün olmaz ve 6 ay içersinde silahınızı devir etmeniz gerekir. 6 ay içersinde devir işlemleri gerçekleşmez ise silah adli makamlara intikal ettirilir. Üzerinize kayıtlı başka silah varsa bu silahların ruhsatları da aynı şekilde iptal edilerek devir ettirilir.
22. Bana silah taşıma hakkı veren kamu görevim (Denetim elemanı idim ayrıldım veya emekli oldum.) sona erdi veya harçsız silah taşıma hakkı veren görevim sona erdi.(Muhtarlığım veya belediye başkanlığım bitti.) Ne yapmalıyım? Yapmazsam ne olur?
Ruhsatınızın veriliş nedeni olan kamu görevinizin sona ermesi halinde durumu ruhsatı veren makama 6 ay içersinde bildirerek yeni durumunuza göre ruhsat almak zorundasınız. Bildirimde bulunmaz iseniz, silahınıza ait ruhsatınız iptal edilir bir daha hiçbir şekilde ruhsat almanız mümkün olmaz ve 6 ay içersinde silahınızı devir etmeniz gerekir. 6 ay içersinde devir işlemleri gerçekleşmez ise silah adli makamlara intikal ettirilir. Üzerinize kayıtlı başka silah varsa bu silahların ruhsatları da iptal edilerek devir ettirilir.
23. Görevimin devamı süresince kamu görevlisi taşıma ruhsatım var. 5 yıl sonra ruhsatımı yeniletmem gerekir mi? Yoksa görevimin devam ettiğine dair belgeyi ibraz etmem yeterli olur mu?
Her beş yılda bir ruhsatınızı yeniletmeniz gerekmez, ruhsatınızın süresi kamu göreviniz devam ettiği sürece geçerlidir. Kamu görevinizin devam edip etmediği ruhsatınızı veren birim tarafından araştırılır. Ancak ruhsatınızın veriliş nedeni olan kamu görevinizin sona ermesi halinde durumu ruhsatı veren makama 6 ay içersinde bildirerek yeni durumunuza göre ruhsat almak zorundasınız.
24. Yurt dışında işçi olarak çalışıyorum. Yaz mevsiminde izne geliyorum. Türkiye'deki evimde bulundurmak üzere silah satın alarak ruhsat alabilir miyim?
Yurt dışında çalışan ve belirli aylarda senelik izne gelen vatandaşlarımızın, yurt içinde belirtmiş olduğu adreste fiilen ve bizzat ikamet etmediklerinden, silahlarını muhafaza etmelerinin mümkün olmaması ve silah ruhsatının şahsi sorumluluk gerektirmesi nedeniyle, kendilerinin silah satın alarak adlarına ruhsat verilmesi mümkün değildir.
25. Silah ruhsatımın süresi yenilettiğim tarihten itibaren mi geçerli olur?
Yeni ruhsatın geçerlilik süresi, önceki ruhsatın süresinin bittiği tarihten itibaren başlar.
26. Silah taşıma ruhsatımın süresi bitti. Henüz yeniletmedim. Bu süre içersinde silahımı taşıyabilir miyim?
Ruhsatınızın arka kısmında taşıma izninizin süresinin bittiği tarih yazmaktadır. Bu tarihten itibaren silahınızı taşımanız halinde 6136 Sayılı Kanuna muhalefet suçunu işlemiş olursunuz. Bu silahınızı ruhsatınızı yenileyene kadar ikamet adresinizde bulundurmalısınız.
27. Taşıma ruhsatlı silahım var. Ev adresim değişti ne yapmalıyım?
İkamet adresiniz değiştiyse, yeni adresinize göre Nüfus Müdürlüğünden adres değişikliği yaptıktan sonra ruhsatı almış birime bildirmeniz yeterlidir.
28. Noter tarafından düzenlen vekâletname ile silahların devir işlemleri yapılabilir mi?
Silah devir veya hibe işlemlerinin hem hukuki hem de idari bir yönü bulunmaktadır. Bu işlemin hukuki yönü noterlere, idari yönü de valiliklere aittir. Bu nedenle silah devralacak şahsın durumunun Yönetmeliğin ilgili maddelerine uygun olduğunun tespiti halinde noter kanalıyla devir veya hibe sözleşmesi yapılabilir.
Ancak, Noterlerce düzenlenmiş vekâlet akdi, başkasının silahını satma veya hibe etme iş ve işlemlerini (gerekli müracaatın yapılması, belgelerin ibrazı ve imzalanması gibi) yapmasına yetki vermektedir. Ancak, vekil tayin edilen kişilerin noterlerce düzenlenen vekâlete istinaden ateşli silahı taşıma, bulundurma veya yetkili makamlara tespit amacıyla ibraz etme fiillerini yapmaları 6136 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olduğu gibi vekâletname ile bu gibi fiillerin geçici olarak dahi yapılmasına yetki vermesi mümkün değildir.
29. Silahım arızalandı ve tamir ettirmem gerekiyor, silahımla atış yapmak istiyorum. Bunun için ayrıca bir izne ihtiyaç var mı?
Silahınız Bulundurma ruhsatlı ise öncelikle ruhsatı aldığınız birime dilekçe ile müracaat edip nakil belgesi alınmalısınız. Bu nakil belgesinde belirtilen gün, saat ve güzergahta silahınızı tamir ettireceğiniz ya da atış yapacağınız yere götürüp getirebilirsiniz.
30. Bulundurma ruhsatlı tabancam var, tatile veya yaylaya gidiyorum. Yanımda götürebilir miyim?
Bulundurma ruhsatlı silahınızı sadece ruhsatınızda yazılı adreste bulundurabilirsiniz. Tatile veya yaylaya giderken bulundurma ruhsatlı silahların taşınması mümkün değildir. Bulundurma ruhsatlı silahlar ancak daimi adres değişikliği durumunda önceden nakil belgesi almak suretiyle yeni adrese nakledilebilir.
31. Silah alıp arabamda bulundurmak istiyorum? Böyle bir şey mümkün mü?
Silah bulundurma ruhsatları sadece mesken veya iş yeri için düzenlenir, bulundurma ruhsatlı silahınızı ancak ruhsatınızda yazılı adreste bulundurabilirsiniz.
32. Bulundurma ruhsatlı silahım var. İkamet adresimi değiştireceğim ya da başka bir ile taşınacağım izin almam gerekiyor mu?
Yeni adresinize göre Nüfus Müdürlüğünden adres değişikliği yaptıktan ya da muhtardan nakil belgesi aldıktan sonra ruhsatı almış olduğunuz birime müracaat edip silah nakil belgesini alarak silahınızı götürmeniz ve yeni adresiniz için ilgili birimce düzenlenecek yeni ruhsat kartınızı almanız gerekir. Aksi halde hakkınızda bulundurma ruhsatlı silahı taşımaktan adli işlem yapılacaktır.
 
  • PEKAY
  • Polis Radyosu
  • Polsan
  • Kurumsal E-Posta
  • UPEM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER