Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

CEYHAN

:

Dolandırıcılık

Dolandırıcılığa Karşı Önlemler 
 
*    Otobüs ve dolmuşlara binişte, Pazar yerinde, maçlarda vb. başkaları tarafından itildiğiniz anlarda elinizi cebinize götürmeyi  veya çantanızı kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.
*   Cüzdanlarınızda fazla para bulundurmayınız. Para yerine kredi kartı, çek vb. ödeme araçlarını kullanmayı tercih ediniz. Para veya cüzdanınızın çekilmesi için en uygun yerlerin pantolon arka ve yan cepleri
olduğunuzu unutmayınız.
*   Yolda yürürken kavga ederek size yaklaşan, yardım isteyen şahıslardan uzak durunuz. Eğer şahıslar ısrarla üzerinize geliyorsa cüzdanınızı muhafaza ederek  dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyiniz.
*     Bir hırsızın  değerli eşyalarınızla ortadan kaybola bilmesi için sadece bir saniyeye  ihtiyacı vardır. (Restoran da asılı durumda duran montunuz, koltuğunuzun yanında duran el çantanız , hatta hesap öderken masaya koyduğunuz çek defteriniz)…
*     Dolandırıcıların sermayesi dilidir. Kimsenin sizin saflığınızdan istifade ederek hile ve desiselerle  para veya eşyalarınızı almasına, mukaveleler veya senetler imzalatmasına müsaade etmeyiniz.
*    Özellikle kalabalık yerlerde, dolmuş ve otobüs durakları, Alış-veriş merkezleri,stadyum, hastahane vb. halka açık yerlerde miting, gösteri yürüyüşü veya törenlerde yan kesicilere karşı dikkatli olunuz. Ceplerinizi zaman zaman kontrol ediniz.
*    Banka ATM lerinde işlem yaparken şifrenizi kimseye söylemeyiniz ve göstermeyiniz.
*     Banka, postahane, hastahane, vergi dairesi vb. yerlerde kendilerini görevli olarak tanıtan  kişilere itibar etmeyiniz. Bu kişiler paranızı alarak sizi damga pulu almaya göndermek suretiyle dolandırabilir.
*     Sadece ihtiyacınız olduğunda pasaportunuzu yanınızda taşıyın. Unutmayın ki hırsızlar çalıntı pasaportları satarak kazanç elde ederler.
*  Kalabalık yerlerde yüksek miktarda nakit paranız olduğunu göstermeyin, aksi halde yağmacı veya gaspçıların hedefi olabilirsiniz.
*     Küçük çocukların takmış oldukları bilezik, küpe ve kolye gibi süs eşyaları ile  dışarı göndermeyiniz.
*     Üzerinizde büyük miktarda para taşımanız gerekiyorsa birkaç parça halinde emniyetli  yerlerde taşımaya, bu esnada adres sormak, para bozdurmak vb. bahanelerle size yaklaşan tanımadığınız şahıslara karşı dikkatli olunuz.
*     Yankesici ve kapkaççıların özellikle yaşlıları ve bayanları tercih ettiklerini unutmayınız.
*     Alış-verişlerinizde tanımadığınız kişilerden almış olduğun çeklerin çalıntı olabileceğini göz önünde bulundurarak ilgili bankaya sorunuz.
*     Para ile ilgili işlerinizi bizzat kendiniz, takip etmeye, özellikle küçük yaştaki çocuklara paranızı emanet etmemeye dikkat ediniz.
*     Yankesicilik, gasp, dolandırıcılık vb. gibi olaylarla karşılaştığınız da suçluların eşkali ile oto kullanmış iseler otonun özellikleri ve plakasını “POLİSE” vakit geçirmeden anında bildiriniz.
*     Şehirler arası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden yiyecek ve içecek alırken dikkatli olunuz.
Ambalajlıda olsa sigara yiyecek ve içecek maddelerinin içine uyku verici ilaçlar enjekte edilmek suretiyle 
soyula bilirsiniz.
*     Elden satılan eşyaların çalıntı veya kaçak mal olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu tür malları alırken kaynağını araştırınız. Böyle durumlarda size mal satmak isteyen kişileri tereddüt etmeden “POLİSE” bildiriniz.

*     Canınızı ve malınızı korumada polisin önlemleri yanında sizlerin alacağı tedbirlerin de büyük etkisi olacağını unutmayınız…
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • KGYS
  • BİMER