Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

CEYHAN

:

Kapkaç

Kapkaç Olaylarına Karşı Alınacak Önlemler 
 
*     Cüzdanınızda bulunan kimlik kartlarının  birer fotokopisini çekip güvenli bir yerde saklayın.
*     Çantanızın içerisinde yüklü miktarda para ve değerli eşya bırakmayın.
*     Cep telefonunuzu çantanıza koymayın.
*     Değerli takılarınızı çantanıza koymayın, kolye, bilezik, yüzük gibi takılar takmayın.
*     Pahalı ve gösterişli çantalar kullanmayın.
*     Alış-veriş esnasında ve yürürken, çanta içerisinde bulunan para ve kıymetli eşyaları başkalarınca görülebilecek şekilde çıkartıp; çantaya koymayın. Harcanacak miktardaki parayı  çanta içerisinde ayrı bir bölüme saklayın.
*    Bulunduğunuz ortamdaki türlü karmaşa ve dikkat dağıtan olaya şüpheyle karşılayın.
*     Sokağa çıkmanızla birlikte çantalarınızı, vücudunuzun ön kısmında, kapağı vücudunuza gelecek şekilde ve kapalı olarak taşıyın.
*     Cadde ve sokaklarda yürürken, araçların geliş istikametine ters  ve kaldırım tarafına yakın yürüyün, çantalarınızı trafiğin akış istikametine uzak olan kolunuza takın.
*     Yolda yürürken  dalgın olmayın, etrafınızı kontrol edin.
*     Çantalarınızı omuzunuza değil, boynunuza çapraz olarak asmaya özen gösterin.
*     İki kişi olarak yürürken  çantalarınızı aranıza gelecek şekilde  takın ve kaldırımın iç tarafından yürüyün.
*     Tenha ve riskli bölgelerde  tek başınıza yürümemeye  özen gösterin. Mümkünse bu bölgeleri geçişte taksi kullanın veya ikili üçlü gruplar halinde geçin.
*     Özellikle kalabalık yerlerde yürürken karşıdan ve arkadan gelecek şahısların yanınızdan geçtikleri esnada dikkatli olun.
*     Banka, ATM veya döviz bürolarından aldığınız paralar poşet, kese kağıdı veya gazete kağıdı içinde taşımayın.
*     Riskli bölgelerdeki ATM’lerden, özelikle tenha ve gece koşullarında para çekmeyin.
*     Çok fazla para ve mücevherle çarşı, Pazar ve alış-veriş merkezi gibi insanların yoğun olduğu yere gitmeyin.
*     Toplu taşım araçlar, otobüs durakları ve istasyonlarda sıkıştırıldığınızda çanta ve cüzdanlarınızı kontrol edin. Sıkıştıran kişi veya kişileri ileride teşhis edebilmek için yüzlerine dikkatlice bakın.
*    Alış-veriş için herhangi bir mağazaya veya dükkana girdiğinizde  omuz ve el çantanızı yere bırakarak alış-veriş yapmayın, mutlaka elinizde tutun.
*     Pastahane, lokanta veya çay bahçesinde otururken telefonlarınızı masanın üstüne bırakmayın, çantalarınızı sandalyeye asmayın ve gelişi güzel bir şekilde yere bırakmayın.
*     Herhangi bir giyisiyi prova etmek için soyunma kabinine girdiğinizde  çantanızı teslim edebileceğiniz  bir yakınınız yoksa, mutlaka yanınızda bulundurun.  Tezgahtarlara güvenip tezgah üzerine bırakmayın.
*     Hesap öderken, cüzdanınızı çantanızdan çıkarmadan ve içindekileri göstermeden para veya kredi kartlarınızı çıkartın.
*     Hesap Ödedikten sonra cüzdanınızı çantanıza koyduğunuzdan ve kapağını kapattığınızdan emin olun.
*     Lavobaya giderken veya herhangi bir nedenle geçici olarak masayı terk ettiğinizde mutlaka eşyalarınızı yanınıza alın.
*    Piknik alanlarında para ve değerli eşyalarınızı bir yerde toplu olarak bırakıp eğlenceye dalmayın,  eşyalarınızı en az bir kişinin  gözetiminde tutun,. Ayrıca bu tür yerlerde adres sorma gibi bahanelerle size yaklaşan insanlara çok dikkat edin, hareketlerini kontrol altında bulundurun.
*     Düğün salonu ve eğlence merkezlerinde eğlenmekte iken, oyuna kalktığınız sırada para ve değerli eşyalarınızı mutlak suretle güvenilir birisine emanet edin.
*     Erkekler olarak, pantolon ceplerinde bulunan cüzdanlarınızı, düğmeli bir cebe koyun ve düğmelerini kapalı tutun.
*     Araçlarınıza binmeden önceden etrafında bir tur atarak olası olumsuzlukları kontrol edin.
*     Aracınıza bindikten sonra içeriden kumanda edilen otomatik kilitle kapılarını kilitleyin, camları 5 cm den fazla açmayın,çantanızı, oturduğunuz koltuğun altına koyun. Yan tarafa veya arka tarafa bırakmayın.
*     Trafik ışıklarında satıcı ve çocuklarla konuşmayın. Alış veriş yapmayın.
*     Olabilecek hafif trafik kazalarında, bilhassa arkadan ve yandan çarpmalarda şüpheci olun. Tenha bir yerde iseniz asla araçtan çıkmayın 155 Polis imdat ve 154 Ala trafik telefonlarından yardım isteyin.
*     Karanlık veya tenha bölgelerde mümkün olduğunca araç kullanmayın.
*     Kısa süreli durmalarda; aracınızın anahtarını üzerinde bırakmayın. Camları kapatıp kapıları kilitlemeden kısa sürelide olsa aracınızı terk etmeyin.
*     Park Yerinde veya piknik alanlarında otolarınızı park ettiğinizde, kapı camlarını kesinlikle açık bırakmayın. İçerisinde para ve cep telefonu gibi  değerli eşyalarınızı asla bırakmayın.
*     Herhangi bir saldırı halinde direnmeyin, yüksek sesle bağırarak yardım isteyin.
*     Bu tür saldırıya tanık olduğunuzda, bir gün benzeri bir olayın başınıza gelebileceğini düşünerek tanıklık yapmaktan kaçınmayın.
*     Kapkaç olayında kullanılan aracın plakasını almaya çalışın.
*     En yakın karakola giderek olayı anlatın ve kayıplarınızla ilgili tutanak tutturun.
*     Çalınan kredi kartlarınızı vakit geçirmeden iptal ettirin.
*    Anahtarlarınızda çalınanlar arasında ise  vakit geçirmeden kilitlerinizi değiştirin.
*     Zorla alım esnasında asla direnmeyin. Unutmayın ki hayatınız bizler için  hiçbir maddiyatla ölçülmeyecek derecede kıymetlidir
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • KGYS
  • BİMER