Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

CEYHAN

:

hırsızlık

 
Hırsızlığa Karşı Alınabilecek Önlemler
 
*     Evlerin birinci ve ikinci katlarındaki balkon kapısı ve pencerelerin sağlam ve demir parmaklıklı olmasına dikkat ediniz.
*     Kapılarda çift kilit bulundurulmasına, geceleri kapı arkalarındaki emniyet zincirinin takılı olmasına dikkat ediniz.
*     Evinizi kısa süreli terk edeceğiniz zaman geceleri bir lambayı açık bırakınız.
*     Apartman giriş kapıları dışardan aydınlatılmalıdır.
*     Sokak lambalarının yanık vaziyette olması sağlanmalı, gerektiğinde ilgili kurumlar ikaz edilmelidir.
*     Apartman sakinleri, yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren-çıkan yabancılara karşı duyarlı olmaları gerekir.
*     İşyerlerinin kapılarına kilit takılmasına ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile   muhafaza altına alınmasına dikkat edilmelidir.
*     İşyeri sahipleri işe alacakları şahıslar hakkında bilgi toplamalı ve kimliğini de bu kişi işe başladıktan sonra 24 saat içinde mahalli polise bildirmelidir.
*     Hırsızlık olayı meydana geldiğinde “155 Polis İmdat” telefonuna bilgi vererek olay yerinin incelenmesi için görevlilerin gelmesi beklenmelidir.
*     Olay yeri inceleme ekipleri olay yerini inceleyinceye kadar suç yeri karıştırılmamalı, muhafaza altına alınmalıdır.
*     Mahalle sakinleri şüpheli şahısları her an “155 Polis İmdat” telefonuna bilgi vermelidir.
*     Evinizden çalınan eşyalar battaniye, çarşaf gibi örtülerle taşınabilmektedir. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde polise bilgi veriniz.
*    Hırsızlar eve geldiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Değerli  eşyalarınızı evin değişik bölümlerine saklayınız.
*     Tatile gittiğinizde yada evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutunuzun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız.Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu daireleri tercih ederler.
*     Semt pazarlarının kurulduğu günlerde, Pazar civarında bulunan evlerde daha fazla hırsızlık olabilmektedir.
*    Evinize geldiğinizde camınızın kırıldığını yada kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz,evinize giren şahıs yada şahıslar hala içeride olabileceğinden eve girmeyiniz, derhal “155 Polis İmdat” ı arayıp, gözetlemeye devam ediniz.
*     Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onlarında sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız. Evde çok zaman geçiriyorsanız çevrenizi gözlemlemeniz semtinizin güvenliği için iyi olacaktır.
*    Yalnız yaşayan bir bayan iseniz, kapınızda ve telefon rehberinde adınızın ilk harfiyle soyadınızı kullanınız. Böylelikle yabancı biri o adreste bayanın mı yoksa  bir erkeğin mi oturduğunu anlamayacaktır.
*    Yeni bir eve taşındığınızda evle ilişkisi olan bazı kişilerde evin anahtarının olması ihtimaline karşın mutlaka  kilitleri değiştiriniz.
*     Eğer Evinizi satmayı düşünüyorsanız, her gelene evinizi gezdirmek yerine bir emlakçıyla irtibat kurarak  sadece evinizi gerçekten alabilme ihtimali bulunan  kişilere evinizi  gösterin.
*    Telefonla cevap verirken numaranızı söylemeyin. Sizi arayan kişi yanlış numara aramış olabileceğini söyleyerek numaranızı sorarsa kendi numaranızı söylemeyip aradığı numarayı  söylemesini isteyiniz. Asla kendiniz hakkında bilgi vermeyin ve evde yalnız olduğunuzu söylemeyin.
*    Kapınızın önündeki şüpheli sesler için en iyi savunma, Kapı gözetleme deliğinden dışarıyı kontrol etmeniz ve zincirinizi takılı tutmanızdır. Unutmayın dışarıdakinden şüphe duyuyorsanız  dışarıda kalmasını sağlayın, kapınızı tamamen açmadan evvel yabancıların kimliklerini göstermesini isteyip kontrol ediniz.
*     Apartman sakinlerinin birbirlerini uyarmak, yardım istemek yada apartman güvenliği konularında dahili telefon sistemi aracılığı ile konuşa bilmelidir.
*      Bahçenizde çalı yada ağaç yetiştiriyorsanız, bunları kapı ve pencerenizi dışarıdan görünmelerine mani olmayacak şekilde budamaya özen gösterin. Böylelikle hırsızların kimseye görünmeden çalışma şansları azalacaktır.
*     Dairenizin yangın çıkışı yoksa  veya apartmanın giriş katında oturmuyorsanız evinizin hırsızlığa karşı en güvensiz kısmı giriş kapısıdır. İlk risk apartmanın ana giriş kapısının güvensiz olması ve herkesin buradan rahatça gire bilmesi ile başlar  ve kendi kapınızda yeterince güvenlik önlemi yoksa risk daha da büyür.
*     Eğer binanızda kendi evinizle apartman giriş kapısı arasında bir diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi  Mevcut ise (Mevcut Değil İse Taktırın) zilinizi çalıp  makul olmayın sebeplerle içeri girmek isteyen yabancılara kapıyı açmayınız. Aynı şekilde sizin zilinize yanlışlıkla bastıklarını söyleyen  yabancılar içinde kapıyı açmayınız.
*     Eğer gelen kişi Polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezi veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimliklerini teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın, bu bir komplo olabilir. Ayrıca siz telefon ederken gelen yabancının dışarıda beklemesine ve beklemesine ve kapınızın kapalı olmasına  dikkat ediniz.
*     Yankesiciliğe karşı bayanların otobüse binerken ve alış-veriş yaparken omuzlarında asılı bulunan çantalarını, erkeklerin ise ceplerini kontrol altında bulundurması gerekir.
*     Oto ile kapkaç olaylarına maruz kalmamak için yaya kaldırımlarının yola yakın kısımlarından yürümeyiniz. Çantalarınızı ise yola bakan tarafınızda taşımayınız.
*     Para bozdurmak için başvuran kişilere karşı daha dikkatli olunuz.
*     Camii ve şadırvanlarda abdest alırken veya namaz kılarken ceket, palto gibi giysilerinizin ceplerinde para, cüzdan vb. bırakmayınız yada üzerinizden ayırmayınız.
*     Evinize gelen dilenci, bohçacı ve seyyar satıcılara karşı duyarlı olunuz. Hatta evde tek başınıza kalıyor iseniz içeri almayınız.
*     Kuyumcu ve döviz  dükkanlarının haricinde  altın veya döviz alım satımı yapmayınız.
*     Bankadaki işlemleriniz esnasında gişe görevlileri dışında yardımcı olmak isteyen kişilere itimat etmeyiniz.
*     Eğer sizi tehdit ederek yaklaşan bir oto söz konusu ise, Bağırarak ters istikamete doğru koşun. Bu size altın değerinde saniyeler kazandıracak ve oto sürücüsünün sizi takip etmesini zorlaştıracaktır. Eğer imkanınız olursa otonun plakasını ve şahısların eşkalini belirleyiniz.
*     Tedavi için gittiğiniz hastahaneler de  görevlilerin haricindeki kişilerin beyanlarına itibar etmeyiniz.
*    Alış-veriş esnasında çantalarınızı veya değerli eşyalarınızı alış-veriş arabalarında ve tezgahlarda  bırakmayınız.
 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • KGYS
  • BİMER