Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

CEYHAN

:

oto hırsızlık

 
OTONUZUN GÜVENLİĞİ İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ
 
*    Kısa bir süre için aracımızdan ayrılsak bile kontağı kapatıp kapıları kilitleyiniz.
*     Kontak anahtarını ve  trafik tescil belgesini (Ruhsat) oto içerisinde asla bırakmayınız.
*     Otonuzun kontak anahtarını ve tescil belgenizi tanımadığınız kimselerin ulaşabileceği yerlerde kısa bir süre içinde olsa bırakmayın. Bir anlık ihmalimiz neticesinde otomuzun kontak anahtarının kopyası yapılıp, tescil belgemizin sahtesi yapılabilir.
*     Otomuzun direksiyonu ile gaz pedalını birbirine bağlayan anahtarlı (Baston) kilit ve alarm sistemi taktırınız.
*     Eğer tescil belgenizdeki numaralarla otonuz üzerindeki numaralar aynı değilse, derhal otonuzun kayıtlı olduğu, Trafik Tescil Birimlerine bu yanlışlığın sebebini arayarak düzelttiriniz.
*     Cüzdan çanta, kredi kartı, cep telefonu gibi değerli eşyalarınız yada değerli olmasalar bile değerli görüntüsü veren  paket veya poşetleri oto içerisinde bırakmayınız.
*     Yeni bir oto aldığınızda hırsızlığa karşı güvenlik sisteminin olup olmadığını dikkat ediniz. Müşterilerin bu yönde talepleri oldukça üretici firmalar güvenlik konusuna daha fazla eğileceklerdir.
*     Eğer değerli eşyanızı yanınıza alamayacaksanız, arka koltuğa atma yerine görünmeyecek bir yere yada bagaja kilitleyin. Otonuzu çalma eğilimindeki kişileri oto içerisinde bırakılan eşyalar tahrik edile bilir.
*     Eğer şahsınıza yada oturduğunuz toplu konut veya apartmana ait bir otopark varsa, size uzak olsa bile mutlaka otonuzu oraya park ediniz. Tek başına gözlerden uzak tenha yerlere park etmeyiniz.
*    Otonuzu ara sokaklardan ziyade park yasağının olmadığı ışıklandırmalı caddelere ve oto parklara park ediniz.
*     Otonuzdan uzun süreli ayrılmanız halinde oto teybini  veya başlığını alınız.
*    Motorlu taşıt satın alırken taşıtın ruhsat sahibi ile  mutlaka yüz yüze görüşünüz. Ruhsat üzerinde yazılı bilgilerin doğruluğunu kontrol ediniz…
*     Yeni bir araç satın almak istediğinizde trafik tescil belgesindeki  şasi ve motor numaraları ile otonuzun üzerinde bulunan numaraların aynı olup olmadığını kontrol ediniz.
*     Oto alım ve satımında noter devir işlemlerini hemen yapınız. 
 
--------------------------------------------------------------------------------
 
OTONUZ ÇALINDIĞINDA NE YAPMALISINIZ.?
 
  *     Otonuz çalındığı zaman en yakın “POLİS” merkezine  müracaat ediniz yada “155 POLİS İMDAT” ı arayınız.
  *     Trafik Tescil belgenizi (Ruhsat) yanınıza alarak Polise gidin. Polis bölgesinde çalınan otolar  oto sahibinin müracaatı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından çalıntı oto projesine kayıt edilmektedir. Bu sayede çalınan oto kayıtı  girilmez  Türkiye genelinde aranmaktadır. Akabinde İnterpol bilgisayar kayıtlarına aktarılarak diğer ülkelerde de aranması sağlanmaktadır.
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • KGYS
  • BİMER