Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Tut Ellerimden Projesi
 
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce “Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP)” kapsamında uygulanan “Tut Ellerimden” projesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü kayıtlarında bulunan parçalanmış aile mensubu veya aile içi şiddet mağduru çocuklara yönelik, belirlenen 12-16 yaş grubu 25 çocuk ve gencimize, psikolojik, sosyal ve eğitim desteği verilerek, yaşadıkları travmaları önlemeye, ruhsal ve zihinsel yaralarını onarmaya yönelik bir projedir.
Şiddete uğramış çocuklar, aile içinde ve sosyal çevrede kendilerine yer bulmakta zorlanmakta, eğitim hayatları etkilenmekte, konuşamama, kekemelik ve anti sosyal tutum sergilemekle birlikte, bunlara bağlı olarak da suç işlemeye ve madde bağımlılığına eğimli hale gelmektedirler. Bu durum toplum açısından sağlıksız ergenler, yetişkinler ile anne-babaların yetişmesine neden olmaktadır. Travmatize olmuş çocuklara ve ailelere, kendilerini psikolojik olarak sağlıklı hissetmeleri için, öncelikli olarak yaşadıkları ve şahit oldukları aile içi şiddetten aldıkları hasarın tedavi edilmesi için, çocuk gelişimi uzmanları ve psikologlar tarafından belirli günlerde bireysel görüşmeler yapılmaktadır.
İzcilik, psikolojik destek, spor, sosyal ve kültürel faaliyet eksenli “Tut Ellerimden” projesinde şu ana kadar, 25 çocuğa yüzme ve gitar eğitimi verilmesine devam edilmekte olup, proje kapsamında bu zamana kadar 5 izcilik kampı yapılmış olup, 1 kamp daha yapılacaktır.