Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ADANA TDP

:

Gelecegimiz 20 Genc III

GELECEĞİMİZ 20 GENÇ 3. ETAP          
 
 
 “Geleceğimiz 20 Genç” isimli projenin 2012 yılındaki birinci etabı kapsamında, ilimizdeki uyuşturucu bağımlısı 20 gencimizin Ruh Sağlığı hastanesinde ilaç tedavileri yapılmış, özel bir klinikte psikologlar eşliğinde 4 ay boyunca gençler ve ailelerinden bir ferde terapi seansları uygulanmıştır. Projeye katılan 20 gençten 14'ü madde kullanımını bırakmış ve çeşitli işlere yerleştirilmişlerdir.
           2013 yılında uygulanan “Geleceğimiz 20 Genç İkinci Etapta” 20 gencimiz projeye dahil edilmiş bu gençlerden 15’i madde kullanımını bırakmış ve çeşitli işlere yerleştirilmiştir.
           Proje ile Adana il genelinde madde bağımlısı olduğu değerlendirilen çocukların iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Projenin en önemli konusu madde bağımlısı veya bu kapsamda risk altında olduğu değerlendirilen çocukların ve ailelerinin tespit edilerek gönüllülük ve istekli olmak esasına dayalı olarak rehabilitasyonunun sağlanması ayrıca topluma farkındalık arttırıcı eğitimlerin verilmesidir. Projenin amaç ve hedeflerinin sağlıklı bir şekilde uygulanması sonucunda Adana ili genelinde madde bağımlısı çocukların sayılarında azalma, toplumun madde bağımlılığı konusuyla ilgili olarak bilincinde artma ve madde bağımlısı olan çocukların tedavilerinde iyileşme olacaktır.
           Geleceğimiz 20 Genç 3. Etap dahilinde gönüllü olarak tedavi görerek normal bir hayat düzeni içerisinde yer almak istemeleri sebebi ile tarafımızdan tespit edilen ve ailelerinin desteğini de aldığımız 20 gencimizi, İlimizde bulunan Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM bölümünde onarlı iki grup halinde Tedavinin başlangıcı olan 14 gün “ilk Akut” tıbbi arındırma ilaç tedavileri yapılacaktır,     
                Ayrıca; Projenin başlangıcında psikometrik araçlarla değerlendirme yapılacaktır. Bu psikometrik Değerlendirme (Psikolojik değerlendirme) testlerinde projeye katılan gençlerimize maddeyi bırakma aşamaları gözlemlemesi yapılacaktır.
                Akut tedavisinden çıkan gençlerimiz ve ailelerine özel bir klinikte hizmet satın alınarak Psikologlar eşliğinde 6 ay boyunca,  haftanın belirlenen günlerinde, hem söz konusu 20 gencimize hem de kendilerinden ayrı seanslar halinde gençlerin ailelerinden bir ferde (annesi yada babasına) olmak üzere toplamda 40 kişinin bireysel ve gurup seanslarına katılmaları sağlanacaktır.              
                6 (Altı) ay süreyle devam edecek olan projenin;
                1)-İlk 2 aylık etapta; Yoğunlaştırılmış psikososyal destek unsurlarının ağırlıklı olduğu müdahale programları uygulanacaktır. Bu evrede haftalık alınan idrarlara madde tahlilleri uygulanacak, problem belirlenmesi durumunda psikiyatrik ve psikolojik müdahaleler yoğunlaştırılacaktır. Grup çalışmalarıyla beceri kazanımı ve farkındalık sağlanacak ve projenin ilk evresinden itibaren ailelerin grup çalışmalarıyla sürecin içerisinde aktif olarak bulunması sağlanacaktır.
                2)-İkinci 2 aylık etapta; maddeden arındırma sosyal entegrasyon programının uygulanmasıyla kazanılmış becerilerin uygulanması, aile ve sosyal çevreyle etkili iletişim, organizasyon becerilerinin artırılmasıyla sosyal entegrasyonun sağlanması hedeflenmektedir.
                3)-Son dönem ise  maddeden uzaklaştırma ve soğutma evresidir. Devam eden psikolojik desteklerle birlikte mesleki yönelim, psikososyal krizlere etkili müdahale, yaşamsal sorunların çözümünde gerçekçi adımlar atma ve yaşamsal düzende istikrarlı girişimlerde bulunmayla ilgili çalışmalar yapılacaktır.
                Aile Ziyaretleri; TD-P' den yaşam  koçları ile birlikte aile ziyaretleri yapılarak devletimizin yanlarında olduğu olumlu etkisi oluşturulacaktır.
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu