Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ADANA TDP

:

projelerimiz


1- BİLİNÇLİ KADIN BİLİNÇLİ TOPLUM

Çocuklarımız gelişme çağında birçok farklı unsurun etkisinde kalmaktadır. Bunlardan bazıları yaşanılan çevre, arkadaş ortamı ve en önemlisi ise ailedir. Çocuğun yetişmesinde, bilinçli ve faydalı birer birey olmalarında ailenin ve özellikle annelerin rolü tartışılmaz düzeydedir. Anneler çocuklarının suç örgütleri tarafından kandırılmalarının ve kullanılmalarının önüne geçebilecek en önemli faktördür. Ayrıca ev hanımlarımızın evlerde kapıdan satış ve falcılık türü dolandırıcılık suçlarına, sokaklarda kapkaç ve yankesicilik türü olaylara sıkça maruz kaldıkları bilinmektedir. Bu nedenle, kadınlara yönelik bilgilendirme çalışmalarının yapılması hem çocuklarımızın daha bilinçli birer birey olmalarına, hem de kadınların maruz kaldığı suçların önüne geçilmesine katkı sağlayacaktır.

Bu noktadan yola çıkarak Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzce; eğitimli anneler vasıtası ile çocuklarımızın daha bilinçli olarak yetişmelerine katkı sağlanması, polis halk ilişkilerinin daha ileri noktalara ulaşması ve suç oranlarının azalması amacıyla BİLİNÇLİ KADIN BİLİNÇLİ TOPLUM projesi planlanmıştır.

Proje kapsamda, ilimizde faaliyet gösteren, Müftülüklere bağlı Kuran Kursları, Belediyelere bağlı Meslek Edindirme Kursları ve Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezlerindeki kursiyerlere toplantılar düzenlenerek, genel güvenlik konularında bilgilendirilmeleri sağlanacaktır.

Projenin açılışı 28.11.2017 tarihi itibari ile ilimiz Seyhan ilçesi Gazipaşa Mahallesi Ahmet Cevdet Yağ Caddesinde faaliyet gösteren Nakkaşlar Camii Gülseren Hatun Bayan Kuran Kursu’nda bulunan 30 kursiyere; kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık, soba-doğalgaz zehirlenmesi, kilitlerin güvenli hale getirilmesi ve çilingir çağrılmasında dikkat edilmesi gereken konular ile genel güvenlik kuralları hakkında bilgilendirme yapılarak başlamıştır.​2- HAYAT KURTARAN SİHİRLİ NUMARALAR PROJESİ

 

Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzce; acil çağrı hizmeti veren kurumlardan Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile yapılan görüşmede, vatandaşlarımıza acil servis birimlerinin önemi, çalışma ve işleyiş şekilleri konularında bilgilendirme yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmiştir.

Bu amaçla; lise düzeyindeki okul öğrencileri başta olmak üzere, Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezleri, Belediyelere bağlı Meslek Edindirme Kursları ve Müftülüklere bağlı Kuran Kurslarındaki kursiyerler ile gönüllü vatandaşlarımıza, Emniyet Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi itfaiye yetkilileri tarafından bilgilendirme seminerlerinin verilebilmesi ve bu sayede vatandaşın hayati önem taşıyan bu hatları kullanma alışkanlığı kazanarak şahsa ve mala karşı oluşan olayların alt seviyelere düşürülmesi planlanmaktadır. 
3- GÜVENLİ GELECEK GÜVENLİ ELLERDE PROJESİ

 

Proje özeti:

Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak 2018 yılı içerisinde Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında ekonomik durumları zayıf, suça sürüklenme riski bulunan, korunmaya muhtaç, derslerinde başarılı fakat maddi durumları iyi olmayan öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimlerinin sağlanması amacı ile uygulanması planlanan “GÜVENLİ GELECEK GÜVENLİ ELLERDE” isimli sosyal sorumluluk projesinin Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığına başvurusu yapılmış ve Daire Başkanlığının 14/02/2018 tarihli olurları ile projeye başlanmıştır.

Amacımız:

Proje ile hedef kitle olarak belirlenen çocuk ve gençlerin sportif, sosyal ve kültürel faaliyetler ile bilgi ve görgülerinin artırılarak sosyal gelişimlerine katkı sağlanması, topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri, kent yaşamına daha kolay uyum sağlayabilmeleri ve toplumsal yaşama ilişkin becerilerinin artırılması amaçlanmıştır.

Proje Kapsamındaki Faaliyetler:

1-      Portakal Çiçeği Festivaline de Stant Açılarak 10.000 Kişiye Ulaşılmıştır.

2-      Şehit Yakınları ile Yemek Organizasyonu Yapılmış ve Sinema Etkinliği yapılmıştır.

3-      Hedef Kitle 1000 Çocuk, Emniyet Birimlerinin Tanıtılması Amacıyla Birimlerimiz gezdirilmektedir

4-      Hedef Kitle 1000 Çocuk Tarsus Hayvanat Bahçesine götürülmektedir

5-      100 lise öğrencisi ile Ağaçlandırma Çalışması Yapılacaktır

6-      Hedef Kitle 10.000 Çocuk ve Gence Ulaşılarak, Anaokulu, İlkokul ve Liselerde Meslek Tanıtım ve Genel Güvenlik Sunumları ile ilgili Bilgilendirme Bilinçlendirme Materyalleri verilmektedir.

7-      Futbol Turnuvası Düzenlenmiştir.

 

Futbol Turnuvasına Hedef Kitle Olarak, İlimizin güney bölgesinden,

1.       YÜREĞİR/DEDEKORKUT MAHALLESİNDE AHMED-İ HANİ ORTAOKULU

2.       YÜREĞİR/ANADOLU MAHALLESİNDE ANADOLU ORTAOKULU

3.       YÜREĞİR/ÇAMLIBEL MAHALLESİNDE ÇAMLIBEL ORTAOKULU

4.       YÜREĞİR/19 MAYIS MAHALLESİNDE FATİN RÜŞTÜ ZORLU ORTAOKULU

5.       YÜREĞİR/ŞEHİT ERKUT MAHALLESİNDE KARACAOĞLAN ORTAOKULU

6.       YÜREĞİR/KOZA MAHALLESİNDE KOZA ORTAOKULU

7.       SEYHAN/GÜLBAHÇESİ MAHALLESİNDE 80. YIL ORTAOKULU

8.       SEYHAN/ONUR MAHALLESİNDE 125. YIL ORTAOKULU

9.       SEYHAN/MİTHATPAŞA MAHALLESİNDE AHMET CEVDET ÇAMURDAN ORTAOKULU

10.    SEYHAN/NARLICA MAHALLESİNDE BARBAROS ORTAOKULU

11.    SEYHAN/GÜLBAYÇESİ MAHALLESİNDE GÜLBAHÇESİ ORTAOKULU

12.    SEYHAN/UÇAK MAHALLESİNDE NİLÜFER HATUN ORTAOKULU

13.    SEYHAN/HÜRRİYET MAHALLESİNDE SAKARYA ORTAOKULU

14.    SEYHAN/DAĞLIOĞLU MAHALLESİNDE ŞEHİT İDRİS GÜLER ORTAOKULU

15.    SEYHAN/BARBAROS MAHALLESİNDE ŞEHİT ZAFER OLUK ORTAOKULU

16.    SEYHAN/KÜÇÜKDİKİLİ MAHALLESİNDE TALAT HACIBEKİROĞLU ORTAOKULU’ ndan

12-14 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerden oluşmaktadır.

 

Futbol turnuvası:

                Her takımın müsabakalara hazırlığından ve genel durumundan okul beden eğitimi öğretmenleri sorumlu olmuşlardır.

                Ayrıca her takımdan sorumlu bir Polis Memuru (TDP Şube Müdürlüğünden 10, Çocuk Şube Müdürlüğünden 6 Polis Memuru) turnuva boyunca gençlerin yanlarında olmuş, takımlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörü sağlanması için rol model olmuşlardır.

                Turnuva müsabakaları 9 Nisan 2018 tarihinde Yüreğir ilçesi Aqualand içerisindeki Simeranya Halı Sahasında başlamış ve bugün burada oynanan Final maçı ile tamamlanmıştır.

Sporcu öğrencilerin, müsabakaların yapılacağı halı sahaya ulaşımları Ulaştırma Şube Müdürlüğümüze ait araçlar ile sağlanmıştır.

                Turnuvaya katılacak olan tüm öğrencilere turnuva öncesinde 1’er adet Eşofman, Forma Takımı ve Spor Ayakkabısı hediye edilmiştir.

                Tüm katılımcı okullara müsabaka öncesi antrenmanlarında kullanmak üzere bir adet futbol topu hediye edilmiştir.

Turnuva sonunda;

                1. Olan tüm takım oyuncularına Bisiklet

                2. Olan tüm takım oyuncularına Kol Saati,

                3. Olan tüm takım oyuncularına Mp3 Çalar hediye edilecektir.

Turnuva sonunda ilk üç dereceye giren takımlarda oynayan 30 öğrenci 8 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul iline tarihi ve kültürel geziye götürülecek ve dönüşte Ankara ilinde Anıtkabir ziyareti yapılacaktır.

                Turnuva sonrasında katılımcı tüm gençlere katılım madalyası, şapka, maskot ve sinema bileti verilecektir.

 

Proje Ortaklarımız:

1- Kurum İçi Ortaklar

                Projenin Futbol Turnuvası bölümünde takımlara rol model olacak 6 polis memurunun görevlendirilmesi amacı ile ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ projede kurum içi ortağımızdır.

 

2- Kurum Dışı Ortaklar

                Proje süresince katılımcı çocukların belirlenmesi ve faaliyetlere katılım konusunda gerekli kolaylığın sağlanması amacı ile İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ve yapılacak olan futbol turnuvasında final maçının oynanacağı sahanın ayarlanması ve hakem görevlendirilmesi amacı ile GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ kurum dışı ortağımızdır.

 

 ​


 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu